Координати Закарпаття : Покинутий АТС-59Г

Покинутий АТС-59Г (радянський середній гусеничний швидкохідний артилерійський тягач, зразка 1969-го року) в урочищі Капітанчик між горами Стій - 1681 м.н.у.м. та Іволов (алт: Іволова) – 1415 м.н.у.м. Лежить перекинутий у гірському потоці «Чистий Звор», притока Ждимира, який у свою чергу є притокою Вичи, яка є притокою Латориці. Поруч купа деталей та гільза двигуна. Подейкують, що всередині довго жив бобер, що обгриз усі дерева навколо.

Місцеве населення розповідає багато історій. Ось деякі з них:

Історія №1: Військова частина, яка знаходилася на горі Стій (альт: Стой) мала два призначення: перше - це контроль цілей, що низько летять, а саме крилатих ракет... Вже в ті часи замислювалися над загрозою ракетної атаки. Ситуація посилювалася тим, що швидкість ракет була вищою за швидкість засобів ППО і збити такі ракети можна було тільки «в лоб». А для цього були потрібні механізми далекого виявлення. Тому в першому куполі була розташована повноцінна ППО РЛС з далекоміром, випромінювачем високочастотного випромінювання, антенами та пристроєм обробки сигналів. Матеріал купола успішно пропускав випромінювання та захищав обладнання від вітру та снігу.

Другий купол захищав від погодних катаклізмів обладнання урядового зв'язку (друге призначення).

Попадали на бойове чергування на гору Стій переважно за порушення на службі в інших частинах. Це був такий собі «дисбат» (дисциплінарний батальйон). Практично весь сержантський та солдатський склад, крім фахівців, складався з узбеків та туркменів. Вони кланами воювали між собою. Офіцерський склад бухав нон-стоп і рахував дні до переведення в іншу частину. Технічні роботи, як то будівництво, логістика та доставка, виконував виключно один закарпатський стройбат…

Історія №2 : У 1988-му році це було. У суботу вранці капітан і два прапорщики вже були дуже п'яні. Їм на думку спала шикарна думка. А чи не поїхати стріляти кабанів. Швидко до «секретки». Взяли три «калаші», магазини, сіли в АТС-59Г, поїхали «в урочище» на «полювання». «Стріляти кабана». Зупинившись біля магазину вони кричали – «Якщо не вб'ємо кабана – то хоч Відпиздимо». Повернулися до розташування без тягача.

Історія №3
: Військові на Стої крали і пропивали багато ПММ (паливно-мастильний матеріал). Так було заведено в СРСР. Центр не звертав на це уваги. Основна «відмазка» – немає електрики. Працюють генератори з дуже (!) поганим ККД. Прийняли рішення – провести трифазний кабель із с. Березняки (Свалявського району). Кабель успішно закопали силами трьох Тернопільських навчальних центрів. Але все, як завжди, було в армії - кабель стався... бракованим. Ремонту не підлягав. А витрати на пальне вже було урізано. А пити горілку воїнам... хотілося.

Військові «кулібіни» вирішили віддати кабель на здачу в «чермет» (або, швидше за все, «колірмет»). Стали виривати шматки кабелю з-під землі тягачом. І на черговому етапі… «повалили» його в урочище. Відповідно до історії №3.1 - він не сам упав туди, а його «поховали», щоб сховати докази.

Історія №4
: За весь час моєї служби в урочища зірвалося 2 (!) АТС. До того, що ближче до містечка – прорили дорогу та витягли. А той, що зірвався дорогою з позиції... так і залишився там. Зірвався він туди завдяки помилці механіка-водія. Не врахованим було особливості керування гусеничною технікою. Під час спуску вниз на передачі, механік-водій хотів вирівняти тягач і смикнув лівим важелем. В результаті ліва гусениця відключилася від трансмісії і на спуску її швидкість стала більшою, ніж у правої. В результаті тягач замість того, щоб трохи зміститися вліво, махнув праворуч прямо в прірву. Механік-водій та старший машини встигли вискочити.

Історія №5 : А ще там розбився / застряг БТР-80. Усі «чурки» та інші СЗЧ (самовільне залишення частини) у тому напрямку тікали... Одного з них задер ведмідь. Ну і поїхали забирати те, що від нього залишилося. Надіслали людей, грубо кажучи, евакуювати залишки. Потім БТР-80 витягували «Уралом».

Історія №6:
А ще там розбився військовий УАЗ-469

Update: Місцеві жителі кажуть, що раніше тягач розташовувався вище за схилом і стояв на колесах. При сході лавини його скинуло в потік і перевернуло вгору гусиницями

Update №2: Як альтернативну координату кілька людей вказують – 48.612168, 23.187176 (з точністю 100-150 метрів)

P.S. Вказано координати з точністю до ~20 метрів