Координати Закарпаття : Параджанов

Міні-скульптура на честь Сергія Йосиповича Параджанова (арм: Սարգիս Հովսեփի Փարաջանյան). Народився 9 січня 1924-го, помер 20 липня 1990-го. Український та вірменський кінорежисер, сценарист, композитор. Один із представників хвилі українського поетичного кіно. Заснував в українському образотворчому мистецтві жанр колажу, який створював на основах концептуалізму, хоч за життя ці твори перебували в андеграунді, і на виставках з'явилися лише після смерті художника.

Відомий як режисер фільму «Тіні забутих предків», заснованого на однойменній повісті Михайла Коцюбинського, яка посідає 1-е місце у списку 100 найкращих українських фільмів.

Сценарій фільму Сергій Параджанов писав із Іваном Чендеєм, тоді упорядником закарпатських казок. Параджанов жив у Чендеїв, в Ужгороді, в будинку біля готелю «Дружба», майже місяць. Вчив Марію Чендей робити голубці з виноградного листя (Долма). Спав у робочому кабінеті Івана Михайловича. Після вечері лягав на диван і до другої ночі розказував письменникові технології написання сценаріїв. До речі, у часи опали прізвища Івана Чендея у титрах фільму не було.

Народний артист УРСР (1990-й посмертно). Політвязень (1973-1977).

Крім фільмів Сергій Параджанов створив безліч образотворчих творів: малюнки, колажі, інсталяції, скульптури.

Скульптор – Роман Мурник.

Встановлено скульптуру 10-го квітня 2024-го року.

На постаменті де сполучено гранітний камінь (символ незламності митця) та криці (символ боротьби за правду), зображено особистий підпис героя. Дві книги символізують кращі твори режисера «Тіні забутих предків» та «Колір граната». Зверху покладено кінобобіну на якій вигравіровано літеру «С», що символізує в латині число 100 та української першу букву імені Сергій. В руках у митця половинка плода гранату що символізує фільм. Доречі, фільм «Колір граната» став основою для кліпу-фільму Леді Гаги «911» та послугував джерелом натхнення для колекцій одягу Антоніо Марраса у 2016-му році та Бічолли Тетрадзе в 2020-му.