Координати Закарпаття : Винні підвали XVI ст.

Величезний винний льох (винні підвали), закладений бароном Іштваном Добо (угор: Báró Dobó István), угорським воєначальником, який прославився героїчним захистом Егерської фортеці у битві проти турецьких військ у 1552-му році.

Винні підвали являють собою систему тунелів, відгалужень і кімнат. Погреби ці були видовбані вручну в туфовій скельній породі полоненими турками в 16-му (!) столітті, приблизно в 1557-му році, «коли завершили спорудження бійниць і рвів». Довгий час ці підвали називали «Турецькими».

Належав «льох» до території Середнянського замку. Кажуть, спочатку це все служило для того, щоб сховати людей та запаси від нападу ворогів, а вже потім стало використовуватися для виробництва та зберігання вина.

Усього існує 4500 метрів тунелів. Багато які з них законсервовані при різних владах. В даний час винзавод використовує лише 2038 метрів з них. Під землею там цілі вулиці (кожна має назву, яка місцями посміхає), відгалуження, кімнатки, печерки, «замуроване». Більшість їх заставлено винними бочками і бутами (велика винна бочка). Є навіть приміщення з підземною капличкою + колишнє «монастирське сховище».

Це все перебуває тепер у володінні винзаводу «Леанка», заснованого 1946-го року. Виробляє підприємство сухі, десертні та кріплені вина. Нині 7 сортів. У фірмовому магазині, що знаходиться на першому поверсі адміністративної будівлі, можна придбати весь асортимент. Ціни дуже демократичні. До того ж, є дві опції. Варіант у пляшці з пробкою та етикеткою або у пластиковій тарі. Останній варіант дешевший.

Саме на «Леанці» 1960-го року було створено ЕПІЧНЕ вино під назвою «Троянда Закарпаття», яке стало Священним Символом Закарпатського Винного Регіону.