Координати Закарпаття : Павлівнія повстяна

Павловнія, адамове дерево (лат: Paulownia), рід рослин сімейства норичникових (іноді відносять до сімейства бігнонієвих). Листопадні високі дерева з великим супротивним листям. Квітки у волотистих суцвіттях на кінцях пагонів. Плід – коробочка. Насіння дрібне, крилате.

Близько 10 видів, мешкають переважно у Східній Азії.

У садах і парках Європи культивують Павлівнію повстяну (лат: P. tomentosa) - дерево висотою 15-20 м з широкою кроною і великими (довжиною до 30 см і шириною до 25 см) цільно-крайним листям на довгих черешках. Квітки блідо-фіолетові, у прямостоячих пірамідальних суцвіттях. Цвітіння – до появи листя. Коробочки зберігаються на дереві іноді до наступного літа.

У СРСР культурі на Кавказі, на Південному березі Криму, на Півдні та Заході України. Деревина Павлівні легка та м'яка. У Китаї та Японії її використовують для музичних інструментів, меблів, дрібних виробів.

Першим Павлівнію повстяну описав і привіз насіння до Європи нідерландський учений Зібольд у 1830-му році. Коли саджанці підросли і дерево зацвіло, воно справило велике враження на королеву Нідерландів, дочку Павла І, дружину Вільгельма ІІ - Ганну Павлівну, на честь якої назвали дерево. На території України вперше дерево виростили у Нікітинському ботанічному саду у 1864-му році.

В Ужгороді, найбільше дерево росте навпроти входу в «критий ринок» (Зелений). За 20 метрів від нього - ще одне досить доросле дерево.

Update
: Колись, найстаріше в Ужгороді дерево Павлівні повстяне росло біля пошти в мікрорайоні Радванка (напроти будинку відомого угорського письменника Іштвана Дьондьоші). Кілька років тому його зрізали.