Координати Закарпаття : Рідкісні звичаї на проекті

Собітки - святкові дійства, що відбуваються в селах Люта і Вишка, Великоберезнянського району. Говорять, існує звичай і в селі Тихий.

Проходять зазвичай на Петра-Павла (12-ого липня). Хоча кажуть, що й на Івана-Купала (з 6-ого на 7-ме липня) буває. Звичаю 1000+ років. Заснований він на язичницькому поклонінні вогню.

Стисло про те, як це відбувається. На певних точках на схилах гір над селом будуються величезні ватри (вогнища), висотою по 7-10-15 метрів. Таких точок зазвичай стільки, скільки присілків у селі. У деяких присілків «собіточних місць» кілька і їх змінюють рік у рік. Зазвичай це виступи, урочища чи полонини.

«Собітка» зазвичай будується з довгих жердин, автомобільних покришок та сухостою (бук, береза). На це йде від кількох днів до тижня. Перед використанням це все обливають бензином.

А ще «собітки» після побудови треба ретельно охороняти. Щоб «конкуренти» не підпалили...

У певний момент, зазвичай це 22:00 чи опівночі, «ватри» підпалюють. Цьому моменту передує смолоскипна хода. Як результат, коли «ватра» розгорілася, виходить вогняний стовп заввишки до 15-20-25 метрів. Мешканці села спостерігають за дійством та визначають переможця. У кого довше горіло + у кого ефектніше горіло + у кого вище стовп вогню був.

Приголомшливе видовище. Ось вам координати значущих точок над селом Люта, і одна – над селом Вишка.

https://poi.uzhgorod.ua/show/sobitky